اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts

 • چاه نفت

  چاه نفت عبارت است از حفره*های استوانه*ای که در زمین برای اکتشاف بهره برداری و ... از منابع نفتی ایجاد می*شود که ممکن است عمود و یا مایل بر سطح زمین باشد.


  چاههای استثنایی

  در گذشته مقدار قابل توجهی نفت از تعداد انگشت شماری چاه به دست آمده است که در نوع خود بی*نظیر بوده*اند، امروزه در صنایع نفت تلاش فراوانی برای کنترل اینگونه چاهها و حفظ سلامت مخزن به عمل می*آید.
  • چاه شماره 200 کلمبیا در آمریکای جنوبی ظرف مدت 10 ساعت حدود 5000 بشکه نفت از عمق 30 متری تولید کرد. پس از این مدت ، تولید چاه متوقف و چاه بسته شد.
  • چاه شماره 4 در مکزیک از سال 1910 تا 1949 حدود 115 میلیون بشکه نفت تولید کرد. تولید روزانه این چاه بطور متوسط000/100 بشکه نفت بوده و حتی تا 000/200 بشکه نفت در روز نیز اندازه گیری شده است.


  • چاه شماره 7-7 مسجد سلیمان حدود 50 میلیون بشکه نفت در عمق 300 تا 350 متری از سازند آسماری تولید کرد.
  • چاه شماره 3 yates در غرب تگزاس حدود 000/200 بشکه نفت در روز در عمق 300 متری از آهکهای حفره*دار پرمین تولید کرد.
  • یکی دو چاه در حوزه نفتی گچساران با تولید دهها هزار بشکه نفت در روز حفر شده*اند.

  چاه عمیق

  چاههایی که عمق آنها از 4500 متر بیشتر باشد، چاه عمیق نامیده می*شود. در ایالت متخده آمریکا به چاههایی که عمق آنها تا 6000 متر باشد، چاه خیلی عمیق و چاههایی که عمق آنها تا 7500 متر برسد را چاه بسیار عمیق گویند. پروژه*های چاههای عمیق به منظور پژوهشهای نفتی و در سنگهای آذرین به منظور اکتشاف انرژی گرمایی آبهای زیرزمینی صورت می*گیرد.
  عمیقترین چاه اکتشافی حفر شده

  دکل حفاری "کلا" تا عمق 11600 متری پوسته قدیمی قاره*ای آرکئن- پروتروزوئیک در بالتیک نفوذ کرده و از جمله عمیقترین چاههای اکتشافی محسوب می*شود. چاه مذکور به اس- جی- 3 موسوم می*باشد.
  عمر چاهها و مخازن

  عمر یک چاه و یا مخزن همزمان با رسیدن نفت یا گاز به سطح زمین در شرایطی که دارای قابلیت اقتصادی می*باشد شروع شده و مادامی که استخراج از چاه و یا مخزن مقرون به صرفه باشد، ادامه می*یابد. هرگاه هزینه تولید نفت بر فروش آن افزایش یابد، چاه بسته شده و عمر چاه و همچنین عمر مخزن آن بطور موقت یا دائم به اتمام می*رسد.

  انواع چاههای نفت

  چاه اکتشافی

  چاه اکتشافی اولین چاهی است که جهت کسب اطلاعات زمین شناسی و آگاهی از وضعیت نفت و گاز در ناحیه*ای حفر می*شود. حفر چاه اکتشافی پس از انجام مراحل اکتشاف و تعیین نواحی دارای پتانسیل ذخیره نمودن نفت و گاز صورت می*گیرد. اگر اکتشاف در یک میدان نفتی متشکل از دو یا چند مخزن به عمل آید، اولین چاه ورود به هر مخزن در واقع ، چاه اکتشافی آن مخزن محسوب می*شود.
  چاه توصیفی

  آگاهی از مرزهای جانبی مخزن ، تعیین مقدار ذخیره و چگونگی گسترش ذخیره مخزن با حفر چاه توصیفی مورد بررسی قرار می*گیرد. چاههای توصیفی پس از حفر چاه اکتشافی و اطمینان از حضور ذخیره دارای قابلیت اقتصادی حفر می*شود.
  چاه مشاهده*ای

  چاههایی که به منظور مشاهده وضعیت دائم مخزن حفاری شود چاه مشاهده*ای نامیده می*شود. فشار مخزن ، سطح آب و نفت ، نسبت آب و نفت و ... از جمله مواردی است که با استفاده از چاههای مشاهده*ای قابل بررسی و اندازه گیری است.
  چاه جانشینی

  چاه جانشینی در مواقعی که امکان بهره برداری از چاه قبلی وجود نداشته باشد مورد حفاری قرار می*گیرد. برای مثال ، حفاری چاه جانشینی در مجاور چاهی که به دلیل جاماندگی ابزار حفاری در آن متوقف شده باشد صورت می*گیرد.
  چاه توسعه*ای

  پس از حفاری چاههای اکتشافی و توصیفی و ضمن تایید ذخیره دارای قابلیت اقتصادی مخزن ، اقدام به حفر چاههای توسعه*ای می*شود. استخراج نفت و گاز از مخزن بطور عمده توسط چاههای توسعه*ای صورت می*گیرد.

 • #2
  مطلب بسیار خوب و کابردی بود
  به وب سایت خرید گل ما هم سر بزنید
  خربد گل و هدیه آنلاین در فروشگاه اینترنتی ایگل ، سفارش گل و ارسال گل فوری در همان روز ، گل فروشی اینترنتی ، گلفروشی آنلاین ای گل ارسال فوری دسته گل ، سبد گل ، تاج گل ، جعبه گل ، گل ترحیم ، دسته گل عروس ، گل و عروسک ، به تمام نقاط کشور

  نظر

   

  ده شركت برتر نفت جهان


  ده شركت برتر نفت جهان
  ...
  صبر کنید ..
  X